Ukrajinští uprchlíci v ČR - základní informace

Základní informace - první kroky na území České republiky

 

Registrace, dočasná ochrana, Krajské asistenční centrum

  • Po vstupu na území České republiky mají občané Ukrajiny povinnost registrovat se do 30 dnů na cizinecké policii, registraci lze také vyřídit rovnou na Krajském asistenčním centru pro uprchlíky z Ukrajiny - viz. níže.
  • Po registraci se mohou rozhodnout:
    • pro bezvízový pobyt - umožňuje zůstat na území České republiky jen po dobu 90 dní a je nutné mít platný biometrický pas
    • požádat o tzv. dočasnou ochranu, která umožňuje zůstat na území České republiky déle a zapojit se do běžného života. Dočasná ochrana zajišťuje přístup ke zdravotnímu pojištění, práci i sociálním dávkám. Dočasná ochrana nahrazuje tzv. vízum strpění, které bylo udělováno do 21. března a dále se již neuděluje. Komu bylo již před 21. březnem vízum strpění uděleno, nemusí o nic nově žádat - automaticky přechází pod institut dočasné ochrany. 
  • První kroky směřujte na Krajské asistenční centrum, kde vyřídíte vše na jednom místě

    Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny (tzv. KACPU) umožňuje na jednom místě vyřídit registraci na cizinecké policii, tzv. dočasnou ochranu nahrazující vízum strpění, zdravotní pojištění, záležitosti Úřadu práce a v případě potřeby poskytnout i ubytování. 
    Nově je od 1. června KACPU přestěhováno z brněnského výstaviště na ulici Hněvkovského 65 v Brně. Podrobnější info zde.

Zdravotní péče

  • Uprchlíci, kterým byla poskytnuta dočasná ochrana (viz výše), se stávají automaticky pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny a mají nárok na zdravotní péči hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění po dobu 150 dní stejně jako občan ČR. Toto právo se vztahuje i na uprchlíky, kterým byly poskytnuty zdravotní služby nejdéle 30 dní před udělením dočasné ochrany (nejdříve však v den ruské invaze). 
  • POZOR! 

    Po uplynutí 150 dní přichází držitelé dočasné ochrany o automatický přístup do veřejného systému zdravotního pojištění. Musí se registrovat na místně příslušném úřadu práce nebo platit měsíční platby do systému zdravotního pojištění.  Ti, kteří získali status dočasné ochrany např. 1. března 2022, přijdou o automatický přístup do veřejného systému zdravotního pojištění již 29. července 2022.

  • Nejčastější otázky a odpovědi spojené s registrací na VZP i Úřadu práce najdete v dokumentu ZDE.
    Dokument je v češtině i ukrajinštině.
  • Lékařskou pomoc mohou uprchlíci vyhledat na tzv. UA Pointech - nejbližší najdete ve Fakultní nemocnici Brno - na jednotlivých pracovištích poskytují péči dětem, dospělím i těhotným ženám -  informace o všech pracovištích UA Pointu Fakultní nemocnice Brno v češtině i ukrajinštině zde.
    • UA Point pro dospělé a těhotné  - Fakultní nemocnice Brno Bohunice - Jihlavská 20
    • UA Point pro dětské pacienty je zřízen na pracovišti Dětské nemocnice - Černopolní 9 
    • UA Point pro těhotné je  zřízen v rámci Porodnice na Obilním trhu 11
  • Bezplatná lékařská poradna pro uprchlíky z Ukrajiny - plakátek v CZ i UA  ZDE.
  • Lékařskou péči pro občany Ukrajiny poskytují i praktičtí lékaři na Tišnovsku - ale pouze po předchozí telefinické domluvě a s ohledem na kapacitní možnosti jednotlivých lékařů. Seznam lékařů, kteří poskytnou lékařskou péči občanům Ukrajiny - nezaregistrují je, ale ošetří: 
    Lékaři na Tišnovsku
 

Pozor změna! Od 30. 6. 2022 vstoupila v platnost novela zákonů nazývaných souhrnně Lex Ukrajina.

Veškeré změny a platná pravidla týkající se pobytu ukrajinských uprchlíků na území ČR nejdete přehledně zpracované ZDE

Potřebujete pomoci nebo poradit? Obraťte se na naše kontaktní místo humanitární pomoci pro Ukrajinu - poskytujeme základní materiální a potravinovou pomoc, psychologickou pomoc, poradenství apod.
Více informací ZDE.