Stávková pohotovost končí. Segment domácí zdravotní péče by měl dostat v příštím roce zhruba o 30 % více peněz. Rada ředitelů, nejvyšší orgán Charity Česká republika, tedy rozhodla o ukončení dosavadní stávkové pohotovosti sester, která trvala více než rok. Domácí péče může pokračovat.
Podle propočtů odborníků z organizací, které přes půl roku o podmínkách financování vyjednávaly se zdravotními pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví i samotným premiérem půjde do mezd a platů sestrám o 8 tisíc korun hrubého víc.
Výrazně jim v tom pomohla podpora 70 tisíc občanů, kteří podepsali petici Doma je doma. Závěrečná jednání byla velmi náročná a velmi napjatá. „Takřka do poslední chvíle před vydáním úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví jsme nevěděli, kolik z našich požadavků bude vyslyšeno,“ říká hlavní vyjednávačka za Charitu Ludmila Kučerová. „Nedokázali jsme prosadit vše, ale i tak celkové navýšení činí zhruba 30 % oproti letošnímu roku.“
Podařilo se vyjednat zvýšení superhrubé mzdy sester v domácí zdravotní péči o 10 tisíc korun, sestry tedy obdrží o 8 tisíc hrubého navíc. Bude i lepší bodové ohodnocení výkonů. Podařilo se vyjednat i doplacení nespravedlivých regulací za loňský a letošní rok. Tento krok by měl zajistit záchranu a stabilizaci dlouhodobě podfinancované a přitom velmi efektivní oblasti veřejného zdravotnictví.
Poděkování
„Jako zástupce největšího poskytovatele domácí zdravotní péče v zemi bych chtěl poděkovat zejména partnerům ze segmentu: Asociaci domácí péče, České asociaci sester – sekci domácí péče a odborné společnost Gratia Futurum 913, s nimiž jsme společně prosazovali své požadavky. Rovněž chci poděkovat zdravotním odborům a tzv. Krizovému štábu proti kolapsu ve zdravotnictví za podporu,“ uvedl ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
Velké díky patří našim sestrám v domácí péči, které to v nelehkých podmínkách vydržely a také všem zaměstnancům, kteří je v protestech podpořili. V zátěžové situaci se potvrdilo, že jsme jednou velkou charitní rodinou. Velké díky za podporu patří i našemu zřizovateli, České biskupské konferenci. Nemůžu zapomenout ani na všechny významné osobnosti, které nám projevovaly účast, a na všechny ty, kteří petici podepsali,“ dodal Charity Česká republika Lukáš Curylo.
Série obtížných jednání o financování domácí zdravotní péče pro příští rok začala na jaře letošního roku. Poté, co se zdravotní pojišťovny a zástupci 98 % poskytovatelů péče nedohodli na její podobě, zveřejnila Charita petici Doma je doma. Tu podepsalo během tří měsíců 70 086 občanů.
Díky ní se zástupcům domácí zdravotní péče podařilo na začátku října dosáhnout veřejného slyšení před petičním výborem Poslanecké sněmovny. Během následných opakovaných jednání s premiérem za účasti ministra zdravotnictví jsme dosáhli změny úhradové vyhlášky pro příští rok i tzv. mzdových indexů.